Menu

Nye trænere i 2019

image Mads Andersen byder Henrik Wiper velkommen
01. januar 2019 kl. 22:23

Nye trænere i Als Viking

 

Når sæsonen for Als Viking indledes med standerhejsning den 02.02.2019 bliver det nye træner til klubben 3 seniorhold.

Serie 3 holdet på herresiden får ny træner i form af Henrik Wiper som overtager efter Brian Ibsen der har stået i spidsen for holdet de seneste to år.
”Vi I bestyrelsen er meget glade for at kunne præsentere Henrik Wiper som ny træner i Als Vikung. Henrik kommer med en stor erfaring fra andre klubber, hvilket bl.a. har været i Esbjerg fB med deres U19 hold. Vi har en meget ung trup, og håber derfor at Henriks erfaring med unge mennesker kan få vores hold til at udvikle sig” udtaler Mads Andersen fra Als Viking.

Privat bor Henrik ved Gjerlev sammen med hans kone og børn. Arbejder som indsatleder ved brandvæsnet og fritiden bruges bl.a. som fodbolddommer og bedømmer.

 

Til serie 5 holdet bliver det Henrik Dahl der kommer til at have ansvaret for holdet. Henrik har spillet de sidste par år klubben, og har nu valgt at gerne vil prøve kræfter som træner, og han tager over efter Dennis Pedersen.

 

Morten Schaft har efter 3 år valgt at stoppe som træner for klubbens damehold. Det bliver dog kendte ansigter der tager over, da nu tidligere holdleder Pia Christensen overtager sammen med Malene Bech. Malene har spillet på holdet i mange år og hun kan sammen med Pia fortsætte det gode arbejde som Morten har udført de seneste år.